Wieliczka – jedna z turystycznych stron Małopolski

Wieliczka to niewielka miejscowość turystyczna położona tuż przy granicach administracyjnych Krakowa, podobnie jak opisywany już przez nas Ojców. Każdego roku przyjeżdża tu bardzo wielu turystów, których przyciąga unikatowa w skali całego kraju kopalnia soli. Jednak wielicka kopalnia to nie jedyna atrakcja tego regionu. W okolicy znajduje się wiele przepięknych drewnianych zabytków sakralnych, a także mnóstwo interesujących tras przeznaczonych zarówno do turystyki rowerowej jak i pieszych wycieczek.

Na wszystkich turystów czeka w Wieliczce bardzo rozbudowana baza noclegowa. W mieście powstało kilka hoteli o wysokim standardzie, które zapewniają luksusowy wypoczynek nawet najbardziej wymagającym gościom. Jednak aby odpocząć w Wieliczce, nie trzeba mieć bardzo grubego portfela. Bez problemu nocleg w przyjemnych warunkach można tu znaleźć w licznych pensjonatach oraz domach wypoczynkowych, które przystosowane są do przyjmowania dużych grup gości. Ceny pobytu w Wieliczce są o wiele niższe niż nocleg w pobliskim Krakowie, a doskonałe połączenia komunikacyjne umożliwia łatwy dojazd również do największych atrakcji znajdujących się w stolicy Małopolski.

Co ciekawego warto zobaczyć w Wieliczce?

Na pierwszym miejscu w planie zwiedzania powinna oczywiście znaleźć się miejscowa kopalnia soli. Jej powstanie związane jest z legendą o św. Kindze, która podczas zwiedzania podkrakowskich królewskich włości, w bryle soli miała odnaleźć swój pierścień zaręczynowy. Kopalnia w Wieliczce prężnie działała przez wiele wieków dostarczając sól dla mieszkańców nie tylko Polski, ale również innych zakątków Europy, dzięki czemu niewielkie miasteczko zyskało sławę i prestiż. Obecnie, szyby kopalniane pełnią już tylko funkcję atrakcji turystycznej, która dla zwiedzających jest otwarta przez niemal wszystkie dni w roku z wyjątkiem najważniejszych świąt państwowych i kościelnych. Warto poznać regulamin zwiedzania kopalni, a także szczegółowe godziny otwarcia i cennik biletów.

W okolicach Wieliczki nie trudno jest natrafić na przepiękne drewniane kościoły. Pomiędzy świątyniami wytyczono Małopolski Szlak Architektury Drewnianej. Zabytkowe kościółki znajdują się między innymi w Wieliczce, Raciechowicach, Lipnicy Murowanej czy Dębnie. Osoby lubiące aktywność na świeżym powietrzu mogą wybrać się na wycieczkę rowerową szlakiem drewnianych kościołów. W miejscowym punkcie informacji turystycznej dostępne są szczegółowe przewodniki po najciekawszych okolicznych atrakcjach turystycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>