Węgierska Górka – historia i współczesność

Malowniczo położona na Śląsku, na zboczach Beskidu Śląskiego i Żywieckiego Węgierska Górka, to niewielka miejscowość pozwalająca na spędzenie ciekawego weekendu lub zorganizowanie bazy do dalszych wypraw w góry beskidzkie. Otoczona pięknymi lasami, na terenie Parku Krajobrazowego, z oddanymi do użytku mieszkańców i turystów atrakcyjnymi bulwarami nad rzeką Sołą, Węgierska Górka kusi spokojem i pozwala na zaplanowanie ciekawego pobytu.

Historia i współczesność Węgierskiej Górki
Z powstaniem i nazwą Węgierskiej Górki związana jest legendarna opowieść o Węgrach, którzy mieli zakusy na ten piękny teren Żywiecczyzny, w czasach panowania Kazimierza Jagiellończyka. Uciekli się do podstępu, przysięgając, że do nich należy ziemia, na której klęczą, w nogawkach spodni mieli bowiem ziemię faktycznie przeniesioną z ich kraju. Podstęp jednak wyszedł na jaw, a wysypana ziemia z nogawek utworzyła górki, od których pochodzi nazwa miejscowości.

Intensywny rozwój miejscowości spowodowało otwarcie tutaj huty żelaza w 1838 roku. Wytwarzano w niej liczne odlewy, m.in. drzwiczek do pieca, rusztów, kotłów, krat do palenisk lub odważników. W czasach bliższych współczesności, dawna huta została przekształcona w odlewnię należącą obecnie do właścicieli francuskiej spółki.

Rozwój Węgierskiej Górki spowodowało także w latach międzywojnia utworzenie tutaj atrakcyjnego zimowiska, pozwalającego aktywnie spędzać czas na wędrówkach po górach, jeździe na nartach, dansingach czy nawet kąpielach w rzece Sole. Z Węgierskiej Górki do dzisiaj można wyruszać dobrze oznakowanymi i przygotowanymi dla turystów szlakami, m.in. w stronę Baraniej Góry czy Rysianki, którą biegnie Główny Szlak Beskidzki. Ścieżki dydaktyczno-przyrodnicze, szlaki rowerowe i piesze powodują, że jest to jeden z popularnych celów na mapie osób, które szukają czystych ekologicznie miejsc, nietkniętych jeszcze w dużym stopniu przez cywilizację.

Baza noclegowa funkcjonująca w Węgierskiej Górce, pozwala na zarezerwowanie noclegu m.in. w domach wczasowych, na kempingu, w pensjonatach oraz kwaterach prywatnych i gospodarstwach agroturystycznych [info na: www.meteor-turystyka.pl/noclegi,wegierska-gorka,0.html]. Zróżnicowana oferta daje możliwość znalezienia miejsca w satysfakcjonującej turystów cenie oraz standardzie spełniającym rozmaite zapotrzebowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>