Moda na polskie wioski – Uherce Mineralne

Uherce Mineralne to wieś, która zazwyczaj rodzi pytanie: czy jest to miejscowość rzeczywiście w Polsce? Nazewnictwo nie jest charakterystyczne dla polskich osad, jednakże jego uzasadnieniem jest fakt, że najprawdopodobniej była ona zamieszkiwana przez węgierskich osadników, którzy z czasem "wtopili się" w ludność tego regionu kraju. Miejscowość znajduje się w województwie podkarpackim. Jest częścią powiatu leskiego oraz Gminy Olszanica. Geograficznie jest na rozdrożu takich gór jak Bieszczady i Pogórze Przemyskie. I chociaż leży u podnóża pasma Żukowa, będącego reprezentantem Gór Sanocko-Turczańskich (informacje pod linkiem: wiadomości o górach Sanocko- Turczańskich), to i tak mówi się o wsi, że jest bieszczadzka i przede wszystkim wiąże się ją z tymi górami.

Lokalna baza noclegowa (informacje pod linkiem: noclegi do wynajęcia w Uhercach Mineralnych) dopiero zyskuje na popularności. Uherce zaczynają konkurować z innymi bazami wypadowymi w Bieszczady, zwłaszcza że ich przewagą jest to, że wieś jest piękna i ma turystom wiele do zaoferowania.

Uherce Mineralne to znakomity temat na scenariusz filmowy z zakresu historii Polski. Energia tej wsi zachowała wszystkie wydarzenia w swej pamięci, chociaż wiele z nich dla przeciętnych ludzi, a nawet i historyków, będzie ogromną enigmą. Jest to jedna z najstarszych bieszczadzkich osad – konkretna data jej założenia nie jest znana, a bazuje się na pierwszej wzmiance o Uhercach Mineralnych. Wzmianka ta dotyczyła rodu Kmitów, który w okolicy posiadał liczne włości (ponad sześćdziesiąt wsi i zamek w Lesku). W XV wieku rodzina była mocno skonfliktowana, sprawa o to, komu należą się Uherce Mineralne, trafiła do sądu. We wsi dominował obrządek wschodni, najprawdopodobniej w tym czasie powstała najstarsza cerkiew, po której nie ma śladu poza kilkoma przycerkiewnymi nagrobkami oraz ikoną Daesis, która znajduje się we Lwowie. W XVI wieku zbudowany został dwór. W XVII wieku wioskę doszczętnie zdewastował najazd tatarski – przetrwało wtedy jedynie pięć domów, co zapewne przyczyniło się do odbudowy osady. W XVIII wieku powstał kościół parafialny dla katolików i nowa cerkiew.

Wiek XIX był erą wydobywania ropy naftowej – odbywało się to na skalę przemysłową. Funkcjonował tutaj też Zakład Zdrojowy "Łazienki", w którym kąpieli zdrowotnych zażywali biskupi oraz księża Kurii Przemyskiej. Po II wojnie światowej wieś została wysiedlona, w wraz z wyprowadzeniem jej mieszkańców doszło do drastycznych działań w postaci zburzenia zabytkowej cerkwi. Dziś można zobaczyć jedynie Cerkwisko, czyli znikome ślady po świątyni, która tak wiele wnosiła do historii tej miejscowości. Ludzie, którzy niegdyś widzieli ogromny potencjał w Uhercach Mineralnych, dawno temu odeszli – czekać tylko należy na moment, w którym to ropa naftowa powróci jako temat przewodni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>