Gdynia – miasto dla miłośników zabytków

Nadszedł okres letni, a więc miłośnicy zabytków i nie tylko, wyruszają w terem w poszukiwaniu nowych wrażeń estetycznych. Gdynia jest miastem czekającym na turystów z otwartymi rękami. Zarówno oferowana tutaj rozbudowana baza noclegowa, jak i ogromna ilość zabytków kultury i przyrody przyciągają do Gdyni każdego roku masy zainteresowanych. Mimo, iż Gdynia jest miastem stosunkowo młodym, to jednak odnajdziemy tutaj miejsca interesujące również pod względem historycznym.

Wśród najstarszych i najpiękniejszych zabytków Gdyni odnajdziemy przede wszystkim kościół św. Michała Archanioła. Jest to niesamowity zabytek z początku trzynastego wieku. To jednak nie tylko wspaniała budowla odzwierciedlająca walory architektoniczne tamtych czasów, ale, co ciekawe, najstarsza budowla w Gdyni. Nie sposób zatem o niej nie wspomnieć, a co ważniejsze, nie sposób jej nie odwiedzić podczas wakacji. Wśród tak starych obiektów znajdują się poza wspomnianym kościołem jeszcze właściwie tylko Osada Rzemieślnicza w Orłowie z XVI wieku i Zespół dworsko-parowy w Orłowie z XVIII wieku. Pozostałe zabytki, to już właściwie tylko okazy z początku XX wieku, co jednak dla współczesnego odbiorcy może być równie interesujące. Wśród tych dwudziestowiecznych zabytków, należy wymienić kilka, których znajdujący się tutaj turysta nie może pominąć.

Pierwszym z nich będzie Domek Abrahama. Budynek ten, wybudowany w 1904 roku już 65 lat później został wpisany do rejestru zabytków, a przez kilkadziesiąt lat funkcjonował tam nawet oddział Muzeum Miasta Gdyni. Poza Domkiem Abrahama w Gdyni znajduje się również Dom Marynarza Szwedzkiego. Jest to nieco młodszy, ale również znajdujący się w rejestrze zabytków budynek godny zobaczenia. Kolejnym obiektem będzie Dom Żeglarza Polskiego, gdzie obecnie mieści się Akademia Morska. W Gdyni znajdują się również piękne do dziś zamieszkałe lub zaadoptowane na pensjonaty wille i kamienice, jak na przykład willa „Szumka”, willa „Weneda” czy willa „Zosieńka”.

Gdynia nie jest miastem obfitującym w najstarsze zabytki – ich wykaz jest w stosunku do innych dużych, lecz starszych miast, niewielki. Nie można jednak powiedzieć, że w zabytki nie obfituje w ogóle. Niezliczone okazy kultury dwudziestolecia wojennego i najbliższych temu okresowi lat z pewnością zaspokoją miłośników kultury i sztuki polskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>